Psycholog i dietetyk to znane powszechnie pojęcia, jednak kim jest psychodietetyk?

Jak sama nazwa nam podpowiada- psychodietetyk jest połączeniem dietetyka i psychologa. Nie znaczy to że jest jednocześnie i dietetykiem i psychologiem (chyba że dana osoba posiada dyplom z obu dziedzin).

W takim razie kim ja jestem?

Jestem magistrem dietetyki oraz posiadam dyplom z psychodietetyki. Na samym wstępnie muszę podkreślić, że nie prowadzę psychoterapii. W zakresie moich kompetencji leży natomiast prowadzenie dietoterapii, zmian w sposobie odżywiania, eliminowanie niekorzystnych zachowań żywieniowych oraz umacnianie tych korzystnych. Dodatkowo jako psychodietetyk, wspieram motywację pacjenta względem diety oraz analizuję emocje oraz zachowania, które występują podczas spożywania różnych pokarmów. Nasz stan psychiczny ma duży wpływ na to jakie produkty spożywamy, a przede wszystkim w jakiej ilości. Każdy z nas zmaga się z innymi problemami, jedni zajadają emocję inni wręcz przeciwnie. Nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania, jadłospisu. Dlatego, tak ważne jest indywidualne podejście oraz analizowanie zachowań nie tylko żywieniowych, ale także tych związanych z psychiką.

Psychodietetyka jest jeszcze młodą gałęzią nauki, dlatego często jest mylnie odbierana. Panuje przekonanie, że jest przeznaczona tylko dla osób cierpiących na zaburzenia odżywiania takie jak bulimia czy anoreksja.

Prawda jest taka, że każda osoba która ma problemy związane ze swoją masą ciała, cechuje się złymi wyborami żywieniowymi, ma problemy zdrowotne związane z żywieniem może (a nawet powinna) skorzystać z porad psychodietetyka.

W mojej praktyce zawodowej zauważyłam, że największą trudnością jest zmiana nawyków. Nawyki są to odruchowe reakcje do których jesteśmy przyzwyczajeni. Eliminacja złych oraz wprowadzenie nowych, to zmiana wymagająca dużego nakładu energii. Podczas bycia na diecie bardzo ważne jest, aby zwracać uwagę na wszystkie czynniki które zmniejszają nam szansę na osiągnięcie naszego celu. Dlatego, w swojej pracy nie zajmuję się tylko ciałem, ale również głową. Według mnie jest to najlepszy sposób, aby dobrze poprowadzić dietoterapię.

O zdobytych dyplomach możecie przeczytać tutaj: http://abdietetyk.pl/o-mnie/

Leave a Reply