Zapotrzebowanie kalorczne

Jakie jest moje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne?

Często słyszę to pytanie, zarówno w gabinecie w Iławie jak i w Gdańsku 🙂 Żeby w pełni zrozumieć odpowiedź na to pytania musimy wyjaśnić sobie kilka spraw.

 

Aby funkcjonować, tak po prostu „żyć” potrzebujemy energii. Ta energia jest zawarta w żywności, a jednostką jaką się posługujemy aby określić jej ilość są kilodżule (kJ) oraz kilokalorie (kcal). W praktyce najczęściej posługujemy się jednostką kcal.

Jest kilka wzorów na obliczenie naszego zapotrzebowania energetycznego. Kilka różnych wzorów i kilka różnych wyników, bo w dietetyce bardzo rzadko uzyskuje się jeden konkretny wynik. Samo zapotrzebowanie należy traktować jako wartością uśrednioną, bo każdy nasz dzień może wyglądać nieco inaczej (np. inaczej wydatkujemy energię w dni pracujące niż w te wolne od pracy).

Wszystko zaczyna się od podstawowej przemiany materii tzw. PPM. Jest to taka ilość energii, którą potrzebujesz do tego aby Twoje organy pracowały prawidłowo, serce biło, płuca nabierały powietrza a jelita zajmowały się wchłanianiem pokarmu 🙂

PPM, można obliczyć z różnych wzorów, najczęściej składają się one z informacji o:

  • wieku
  • płci
  • wzrostu
  • masy ciała

Jakie mamy wzory?

Najbardziej popularny, wzór Harrisa- Benedicta:

dla kobiet

PPM = 655,1 + (9,563 x masa ciała [kg]) + (1,85 x wzrost [cm]) – (4,676 x [wiek])

dla mężczyzn

PPM = 66,5 + (13,75 x masa ciała [kg]) + (5,003 x wzrost [cm]) – (6,775 x [wiek])

Dobra, mamy swoje PPM, co dalej?

Liczymy CPM, tzn. całkowitą przemianę materii. Z PPM mamy już informację ile nasze ciało potrzebuję energii do pracy, teraz pora zająć się mięśniami które są odpowiedzialne za ruch- one też potrzebują kalorii 🙂

Do obliczenia CPM potrzebujemy oprócz PPM oznaczyć PAL czyli aktywność fizyczną. Mamy 3 poziomy do wyboru:

  • niska (1,4- 1,69)
  • umiarkowana (1,7- 1,99)
  • wysoka (2,0- 2,4)

Jeśli masz siedzącą pracę i od czasu do czasu skoczysz na siłownię, to radzę ci wybrać niski PAL. Wysoki PAL jest dla sportowców oraz osób pracujących ciężko fizycznie. Wartość umiarkowana- jak to średnia- mieści się pomiędzy tymi skrajnościami.

To co, obliczone? W takim razie zapiszcie sobie Wasze wyniki, bo będę one potrzebne by odpowiedzieć na pytania „Jak schudnąć?” oraz Jak przytyć”?

Ale to już temat na następny artykuł 🙂

Komentarzy: 1

  1. […] Po pierwsze, niezależnie czy chcesz przytyć czy schudnąć musisz znać swoje zapotrzebowanie kaloryczne, napisałam o tym osobny artykuł, wskakuj tutaj . […]

Leave a Reply